Maohaavandid

15.01.2020

Hobuse maohaavandid

Varasemalt on maohaavandite probleeme käsitletud pigem kui sporthobuste probleemi. Tegelikult esineb maohaavandeid nii varssadel, hobihobustel kui sporthobustel, ning seda seniarvatust rohkem.

Maohaavandite diagnoosimine jääb tihti õigel ajal tegemata või ei avastatagi seda enne kui probleemid on väga kaugele arenenud. Harvemini seostatakse maohaavadega selliseid sümptomeid nagu lõpuni söömata jõusööt, hammaste krigistamine, haukamine, sage haigutamine, suur süljeeritus, halb hingeõhk (halitoos), üldine vilets konditsioon, kehv sooritusvõime.

Maohaavandite põhjused on keerukad, kuid peamine mao limaskesta ärrituse ja maohaavandite tekke peamine põhjus on ebaõige söötmine – kehva kvaliteediga hein, liigne ja sobimatu jõusööt jne. Samuti põhjustab seedesüsteemis häireid stress. Stressi tekivavad omakorda erinevatel hobuselt erinevad olukorrad: vähene liikumine, pikad päevad siseruumides, halvad karjasuhted, võistluspinge, pikad pausid söötmiste vahel, igavus, intensiivsed treeningud jne. Oma osa võib olla ka haigustel ja ka ravimitel, mis mõjuvad mao limaskestale ning põhjustavad sellele valulikke kahjustusi.

Maohaavandi areng algab enam-vähem alati mao limaskesta kaitsemehhanismi nõrkusest; happeline tasakaal nihkub paigast ning happed hakkavad ründama mao limaskesta. Kui see protsess pidevalt kordub, võib see lõpuks põhjustada mao perforatsiooni. Eriti tundlikud on varsad kuna nende elundid on alles arenemisjärgus ning kaitsevõime ei ole veel nii suur.

Maohaavandite tekke vältimiseks või pärast haigust mao limaskesta taastumise tõhusaks toetamiseks tuleb arvestada paljude teguritega: pidamistingimused, söötmine (kogus, sööt, korrapärasus). 

Hobuse maohaavandite diagnoosimine

Ainus usaldusväärne diagnoos maohaavandite kinnitamiseks on praegu gastroskoopia. Sellest hoolimata on võimalik ülal mainitud esmaste sümptomite tekkimisel sihipäraselt tegutseda, et ära hoida sümptomite süvenemine ja raskemate probleemide tekkimine.

Kui muuta sööt struktuuririkkaks söödaks, vähendada kontsentreeritud ja/või sobimatut sööta, lühendada söötmiste vahele jäävat aega ning lisada söödaratsiooni happealandajat (nt.EQUIPUR – GASTRAL),  on võimalik, et happeline keskkond maos tasakaalustub ja rahuneb ning probleemide süvenemine peatub